Dzięki Analizatorowi Składu Karm w ciągu chwili dowiesz się co w karmie chrupie! Nawet jeśli nie jest sucha 😉 Wystarczy, że zeskanujesz skład karmy aby poznać co się w nim kryje lub po prostu skopiujesz składniki i analizę prosto ze strony producenta. Kliknij Oceń Skład, a otrzymasz pełną recenzję z wyszczególnionymi mocnymi i słabymi stronami oraz opisem poszczególnych składników.
Przed użyciem koniecznie przeczytaj krótką instrukcję i najczęściej zadawane pytania. Dowiedz się jak oceniamy skład oraz z jakiej literatury korzystamy.
5 lutego 2024 Analizator otrzymał dużą aktualizację, dzięki której m.in. samodzielnie dobierze odpowiednie normy i wymagania stawiane przez FEDIAF wszystkim karmom w zależności od jej przeznaczenia i rodzaju. Jest jeden warunek – musisz podać pełną nazwę karmy np. Xyz karma pełnoporcjowa sucha, liofilizowana, dla psów starszych z chorobą nerek.
Analizator jest w wersji testowej, więc czasem może dawać nieoczekiwane wyniki. Jeśli coś nie działa tak jak powinno, będziemy wdzięczni za informację zanim wystawisz negatywną ocenę 🙂
W Analizatorze ocenisz skład karmy pełnoporcjowej dla zdrowego psa (czyli takiej jaką zwykle karmisz na co dzień) w wieku od 14 tygodni. Prosimy nie używać go do oceny karm weterynaryjnych i specjalnego przeznaczenia (np. odchudzających), karm wegetariańskich oraz smakołyków i suplementów.
Korzystając z opcji analizy ze zdjęcia, upewnij się, aby zrobić wyraźne i proste zdjęcie trzymając aparat równolegle do etykiety. Nie kopiuj zdjęć ze stron internetowych – są zbyt małe. Zrób je samodzielnie 🙂
Jeśli nie wiesz jaki wybrać rodzaj karmy, zostaw “sucha ekstrudowana”. Wybrany rodzaj karmy ma jednak wpływ na to jak interpretowane są składniki analityczne, m.in. ze względu na obowiązujące przepisy prawne, dlatego ważne jest aby poprawnie go określić. Do pewnego stopnia Analizator potrafi sam go wybrać za ciebie.
Obecnie nie ocenisz w nim przepisów domowych np. gotowana, surowa (pracujemy nad tym 🙂 ).
Treść składu i składników analitycznych najlepiej jest skopiować ze strony producenta lub przepisać z etykiety opakowania – dokładnie tak jak jest. Prosimy nie usuwać nawiasów! Składniki muszą być oddzielone przecinkiem i wymienione w kolejności od największej ilości procentowej do najmniejszej. Analiza musi zawierać co najmniej procentową zawartość białka, tłuszczu i włókna lub popiołu oraz wilgotność w przypadku karm innych niż suche.
Pracujemy intensywnie nad ulepszonym rozpoznawaniem składników, jednak czasem się zdarzy, że system nie rozpozna jednego z nich, wtedy uprość ich nazwy (i tylko wtedy), np:
- “świeże mięso z kanadyjskiego kurczaka z wolnego wybiegu” zamień na “świeże mięso z kurczaka” albo nawet na “mięso” – gatunek nie jest bardzo istotny przy ocenie, a mięso jeśli nie jest określone jako suszone, odtworzone lub mrożone, zawsze jest świeże. Uwaga: jeśli w składzie widnieje jedynie nazwa gatunku bez informacji, że jest to mięso, np. “kangur”, możesz zamienić tylko na “mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”
- składniki muszą być oddzielone przecinkiem np. “mięso, ryż”, a nie “mięso ryż”.
- gramy zamień na procenty (“220g na kg” zamień na 22%)
Przykład:
świeże mięso z kanadyjskiego kurczaka z wolnego wybiegu 690g na 1 kg oraz kangur 10g/100g produkty roślinne (ryż i warzywa).
zamień na:
mięso z kurczaka 69%, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (kangur) 10%, ryż, warzywa.
Jeśli suma składników jest mniejsza niż 100%, skład mokrych karm jest uzupełniany wodą (ew. wywarem z mięsa) lub suma jest interpolowana do 100%.