Analizator Składu FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co mam wpisać w pola Skład, Analiza i Dodatki?
Jeden z częstych błędów jest wpisywanie Analizy lub Dodatków w miejsce Składu.Analizę łatwo jest rozpoznać: zawsze w treści zawiera "białko", "tłuszcz", zwykle "popiół" i "włókno".

Skład będzie mieć dokładniej opisane części np. "mięso", "ziemniaki", "podroby".

Dodatki zwykle zawierają "witaminy", "minerały", "żelazo", "magnez" i podobne.

Czy wpisując skład zostawić czy usunąć nawiasy? Z nawiasami i bez nawiasów są dwa inne wyniki – z nawiasami jest uwaga “przewaga podrobów nad mięsem”, po usunięciu nawiasów już nie ma tej uwagi
Usuwając część składu, usuwamy również część informacji, jaką chciał przekazać autor receptury, na której analizator opiera swoje wyniki. Skoro treść składu jest inna, wyniki także mogą być odmienne. Nasze algorytmy radzą sobie z nawiasami, dlatego bardzo prosimy nie usuwać nic ze składu.Przykładowo, usuwając nawias w poniższym przykładzie pozbywamy się informacji pozwalającej stwierdzić z większym prawdopodobieństwem, że w składzie może być więcej podrobów niż mięsa:

królik 36% (mięso, wątroba), wołowina 27% (mięso, serca, żołądki)  

Tu wiemy, że składzie jest na pewno mięso i podroby. Ile ich jest? Tego nie wiemy, ale można założyć, że jest ich po równo lub w kolejności malejącej: mięso i wątroba królika łącznie stanowi 36%, więc w obliczeniach zakładamy, że mięsa jest 18% i wątroby też 18%, chociaż prawdopodobniej mięsa jest więcej niż wątroby, która w tej ilości mogłaby być szkodliwa.

W drugim nawiasie, opierając się o to samo założenie, każdego składnika może być po 9%.

Na tej podstawie możemy założyć, że podrobów jest więcej niż mięsa - po zsumowaniu 36% vs 27%.

W przypadku, gdyby jednak wątroby królika było by mniej niż jego mięsa, np. 27% mięsa i 9% wątroby, w dalszym ciągu łączna zawartość podrobów w karmie była by duża (27% vs 36%)

Usuwając zawartość nawiasów otrzymamy skład:

królik 36%, wołowina 26%


Niestety już nie wiadomo, czy w składzie są podroby, mięso czy produkty uboczne i ile ich jest.

Natomiast usuwając nawiasy (jako znaki) otrzymamy skład:

królik 36% mięso, wątroba, wołowina 27% mięso, serca, żołądki

który bardzo różni się od składu wyjściowego nie tylko składnikami, ale ich sumą. Z powyższego możemy się dowiedzieć, że jest na pewno 36% mięsa królika, na pewno 27% mięsa wołowego, wątroby (jakiej? skład o tym nie mówi) jest gdzieś pomiędzy 27% a 36%, a serc i żołądków (czyich?) jest poniżej 27%.

Dodatkowo, suma oryginalnie była 63%, teraz zrobiło się więcej niż 90%. To z pewnością nie jest to co miał na myśli autor składu.

Wszystkie powyższe składy są poprawne z punku widzenia zapisu, więc Analizator nie pokaże błędu.

Dlatego nie warto usuwać nawiasów :)

Dlaczego brak mięsa w karmie dla alergików jest zaliczony do minusów?
Analizator nie jest przeznaczony do oceny składów karm specjalnego przeznaczenia, w tym karm dla alergików, karm z insektów, oraz karm wegetariańskich i weterynaryjnych. Możesz spróbować ocenić skład takiej karmy, ale z pewnością pojawi się wiele nieścisłości.
Co 3 dni pokazuje inne wyliczenia!
Analizator jest jeszcze w wersji testowej, więc czasem może dawać nieoczekiwane wyniki. Stale dokonujemy zmiany na lepsze, dlatego obliczenia dotyczące zawartości poszczególnych składników mogą się minimalnie zmieniać. Wszystkie wyliczenia, oprócz tych bazujących na analizie, są szacunkowe, więc takie małe wahania nie mają większego znaczenia.  Jeśli coś nie działa tak jak powinno, będziemy wdzięczni za informację zanim wystawisz negatywną ocenę 🙂
Wrzuciłam skład karmy zawierającej tylko 67% składników. Skąd wiadomo co stanowi resztę
Jeśli suma składników jest mniejsza niż 100%, skład mokrych karm jest uzupełniany wodą (ew. wywarem z mięsa) lub suma jest interpolowana do 100% (czyli w magiczny sposób 67 = 100)
Usunąłem nawiasy i pokazało mi inną ocenę. To nie jest wiarygodne
Wiemy, że sprawdzacie poprawność działania Analizatora na wiele sposobów, ale usuwanie nawiasów oraz modyfikowanie składu nie znając efektu tej modyfikacji jedynie prowadzi do błędnych wniosków.Jeśli chcesz sprawdzić, czy warto zaufać Analizatorowi, wrzuć do niego zaufany przepis BARFa lub innego domowego posiłku i sprawdź wynik. Tylko pamiętaj, aby skład zapisać w formie takiej jak podaje się na etykietach karm komercyjnych, czyli podać procentową zawartość składników lub w postaci wagowej na jednostkę np. g/100g, g/kg od największej do najmniejszej oraz uzupełnić poprawnie wcześniej obliczoną Analizę (skład analityczny)

Dla ułatwienia przygotowaliśmy recenzję Przykładowej diety BARF, która otrzymała maksymalne oceny.
Dlaczego wieprzowina jest zaliczana do produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, a nie do mięsa?
Nazewnictwo składników przemysłu karm dla zwierząt nieco różni się od nazewnictwa w przemyśle spożywczym. Kiedy dla ludzi wieprzowina oznacza nic innego co "mięso wieprzowe", w karmie "wieprzowina" niekoniecznie jest mięsem. W składzie karmy Mięso musi być wyraźnie opisane jako "mięso" lub "mięso mięśniowe"
Masz swoje pytania? Pisz śmiało 🙂