- sporo mięsa
- wartościowe tłuszcze
- dostarcza dużo omega-3 DHA i EPA
- brak zbóż
- optymalna ilość węglowodanów
- dobre proporcje białka do tłuszczu
- dobrze opisane składniki
- wysoka strawność
- odpowiedni stosunek wapń:fosfor
- 100% naturalnych składników
- optymalne proporcje podrobów do mięsa
- białko o najwyższej wartości biologicznej
- wartościowe oleje roślinne
- dużo warzyw i/lub owoców
- urozmaicony skład
- hipoalergiczna
- sposób produkcji zachowujący wszystkie wartości
- spełnia zalecenia FEDIAF dla dorosłych psów
Minusy
- poziom magnezu poniżej minimum żywieniowego
- nie spełnia zaleceń FEDIAF dla karm pełnoporcjowych dla dorosłych psów
Uwagi
- bezglutenowa
- nieodpowiedni rozkład energii dla psów sportowych
Główne składniki
- dehydratyzowane ziemniaki
- świeże mięso wołowe
- mięso
(zgrupowane, po odtworzeniu, „as fed”)
Skład
świeże mięso wołowe 50.2 % , skwarki wołowe (suszone, 17.5% ), ziemniaki (dehydratyzowane, 12 %), świeże mięso sarny 6 % , świeże mięso dzika 4 % , hydrolizat białka 2 % , ciecierzyca (dehydratyzowana, 1.5 % ), groch (dehydratyzowany, 1.3 % ), olej z łososia, colostrum 0.3 % , nasiona babki płesznik, siemię lniane, żurawina (dehydratyzowana, 0.25 % ), jagoda (dehydratyzowana, 0.25 % ), węglan wapnia, cykoria w proszku 0.15 % , omułki zielonowargowe (dehydratyzowane, 0.25 % ), pokrzywa (dehydratyzowana), liście jeżyny (dehydratyzowane), krwawnik pospolity (dehydratyzowany), koper włoski (dehhydratyzowany), kminek (dehydratyzowany 0.015% ), kwiat rumianku (dehydratyzowany), jemioła (dehydratyzowana), korzeń goryczki (dehydratyzowany, 0.01% ), centuria (dehydratyzowana)Legenda:
składnik korzystny i bezpieczny
składnik kontrowersyjny, niekorzystny lub szkodliwy
składnik małą czcionką może być w ilości zbyt małej, aby był korzystny
pozostałe składniki przeciętnej wartości, neutralne lub o nieznanym działaniu
składnik nierozpoznany przez system
Składniki analityczne
Wilgotność: 18%
* wartości minimalne i maksymalne obliczyliśmy na podstawie tolerancji podanych w normach unijnych; są to wartości jakie musi spełniać karma pod koniec okresu ważności. Jak pokazują badania, zwykle rzeczywisty procent jest mniejszy niz deklarowany.
** związki bezazotowe wyciągowe, czyli głównie węglowodany; ze względu na obowiązujące przepisy nie jest wymagane, aby na etykiecie znalazła się informacja o zawartości węglowodanów, dlatego przedstawiona wartość jest wynikiem obliczonym według powszechnie znanego wzoru.
*** w suchej masie, po odjęciu wody
Białko
Karma zawiera 43.9% białka w suchej masie, (min.40.2% – maks.47.6%). Odpowiada to 96 g/1000kcal
Tłuszcz
Tłuszczu jest 24.4% w suchej masie, (min.21.3% – maks.30.5%). Odpowiada to 53 g/1000kcal
Energia pochodząca z białka i tłuszczu przekracza 70%, co może być źle tolerowane przez niektóre zdrowe psy, a w szczególności może być nieodpowiednia dla psów z chorobami trzustki lub wątroby.
Karma zawiera sporo tłuszczu, jednak jego ilość może być niewystarczająca dla niektórych psów bardzo aktywnych np. Zaprzęgowych lub pracujących.
Węglowodany
Obliczona ilość węglowodanów wynosi 21.2% w s.m. (6.5% – 32.4%). Odpowiada to 46 g/1000kcal.
Popiół
Zawartość popiołu to 7.4% w s.m. (6.2% – 8.7%). Jest to dość dużo co będzie skutkowało większym uczuciem sytości u psa.
Włókno
Zawartość włókna wynosi 3% (1% – 5.1%). Jest to optymalny poziom. Wpływa na maksymalną możliwą strawność karmy, która jest wysoka
Źródła i jakość białka
Nie mniej ważna jest jego wartość określona m.in. przez profil aminokwasowy i biodostępność.
Większość białka zwierzęcego pochodzi z mięsa i przetworzonego białka zwierzęcego (PAP), jak również z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, co oznacza, że prawdopodobnie dostarczy Twojemu psu wszystkie niezbędne aminokwasy i będzie mieć średnią wartość biologiczną.
Karma zawiera 3 źródła, w tym 1 pochodzenia roślinnego.
Źródła tłuszczu
Karma nie zawiera dodanego tłuszczu zwierzęcego, co oznacza, że jedynym źródłem tłuszczu jest tłuszcz naturalnie występujący w mięsie i produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego.
Na plus trzeba zaliczyć dodatek kwasów omega-3 (DHA i EPA) pochodzących z olejów rybnych, które m.in. zmniejszają stany zapalne, pozytywnie wpływają na pracę narządu wzroku oraz mózgu.
Energia
Energia metaboliczna (wg NRC2006a):
Rozkład energii ze składników odżywczych
Rozkład energii jest niekorzystny dla psów sportowych, których wysiłek jest intensywny i krótkotrwały, np. agility, flyball, wyścigi chartów, co może skutkować obniżeniem krótkotrwałej wydajności Natomiast energia z białka i tłuszczu jest odpowiednia dla psów sportowych i pracujących, których wysiłek jest intensywny i długotrwały, na przykład wyścigi psich zaprzęgów, zaganianie, polowanie, ale zawartość węglowodanów może okazać się zbyt wysoka, co może skutkować spadkiem wydajności.
Opis składników
Świeże mięso wołowe
Bardzo dobry składnik mięsny, ma jedną z najwyższych wartości biologicznych białka, a jego przyswajalność waha się od 70% do blisko 100%. Zawiera dużo minerałów takich jak fosfor, cynk, żelazo i selen. Cechuje się wysoką smakowitością dla psów i kotów. Jak wszystkie czerwone mięsa, zawiera znaczne ilości cholesterolu, tłuszczów trans oraz puryn. Dwa pierwsze nie wpływają negatywnie na zdrowie psów i kotów, ale ze względu na zawartość puryn mięso to nie nadaje się dla psów z niektórymi chorobami.
Skwarki wołowe
Produkt uboczny wytapiania tłuszczów zwierzęcych z produktów ubocznych. Zawiera dużo białka, głównie kolagenenu o najniższej wartości biologicznej. Przetworzone białko zwierzęce produkowane jest wyłącznie z produktów ubocznych pochodzących z określonego gatunku nalezących do kategorii 3, czyli nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi. Materiał kategorii 3 cechuje się niższą wartością biologiczną niż białko z mięsa. Składnik ten obejmuje też mączkę z krwi. Zwykle jest konserwowane chemicznie.
Ziemniaki
Produkt suszony – po nawodnieniu będzie go kilka razy więcej. Popularny składnik w karmach bezzbożowych, źródło dobrych węglowodanów i niewielkiej ilości białka.
Świeże mięso sarny
Świeże mięso dzika
Hydrolizat białka
Białko nieznanego pochodzenia i wartości.
Olej z łososia
Bogate źródło kwasów omega-6 i omega-3, głównie DHA i EPA, charakteryzujące się najwyższą biodostępnością. Zawiera duże ilości witaminy A i D. Oleje z ryb mają szereg właściwości prozdrowotnych. Mają działanie antynowotworowe, pomagają leczyć choroby układu krwionośnego, reumatyzm, poprawiają ukrwienie mózgu, wspomagają układ odpornościowy i wiele innych. Wraz ze wzrostem podaży oleju rybnego, rośnie zapotrzebowanie na witaminę E. Olej rybny, w zależności od pochodzenia ryb, może bardzo różnić się jakością, świeżością i stosunkiem kwasów omega-3 do omega-6. Może zawierać znaczne ilości metali ciężkich, dioksyn i innych toksyn. Pod tym względem lepszym źródłem DHA i EPA od oleju rybnego i oleju z kryla jest fitoplankton i zooplankton.
Colostrum
Węglan wapnia