- białko o wysokiej wartości biologicznej
- wartościowe tłuszcze
- wartościowe oleje roślinne
- brak zbóż
- dobre proporcje białka do tłuszczu
- dobrze opisane składniki
- wysoka strawność
- odpowiedni stosunek wapń:fosfor
- 100% naturalnych składników
- dużo mięsa
- optymalne proporcje podrobów do mięsa
- dostarcza dużo omega-3 DHA i EPA
- optymalna ilość węglowodanów
- dużo warzyw i/lub owoców
- urozmaicony skład
- hipoalergiczna
- sposób produkcji zachowujący wszystkie wartości
- spełnia zalecenia FEDIAF dla dorosłych psów
Minusy
- nie spełnia zaleceń FEDIAF dla karm pełnoporcjowych dla dorosłych psów
Uwagi
- bezglutenowa
- za mało białka i tłuszczu dla aktywnych
- nieodpowiedni rozkład energii dla psów pracujących i sportowych
Główne składniki
- mięso i produkty poch. zwierzęcego
- pozostałe
Skład
podroby 22%, rosół 22%, serca 8%, wątroba 8%, kaczka 14%, 10% wątroba kurczaka, dynia 4%, jaja 3%, węglan wapnia, trójpolifosforan sodu, olej lniany 0.2% , nasiona psyllium 0.2% , chlorek potasu, bazylia 0.01% ,Legenda:
składnik korzystny i bezpieczny
składnik kontrowersyjny, niekorzystny lub szkodliwy
składnik małą czcionką może być w ilości zbyt małej, aby był korzystny
pozostałe składniki przeciętnej wartości, neutralne lub o nieznanym działaniu
Składniki analityczne
Wilgotność: 77%
* wartości minimalne i maksymalne obliczyliśmy na podstawie tolerancji podanych w normach unijnych; są to wartości jakie musi spełniać karma pod koniec okresu ważności. Jak pokazują badania, zwykle rzeczywisty procent jest mniejszy niz deklarowany.
** związki bezazotowe wyciągowe, czyli głównie węglowodany; ze względu na obowiązujące przepisy nie jest wymagane, aby na etykiecie znalazła się informacja o zawartości węglowodanów, dlatego przedstawiona wartość jest wynikiem obliczonym według powszechnie znanego wzoru.
*** w suchej masie, po odjęciu wody
Białko
Karma zawiera 0% białka w suchej masie, (min.% – maks.%). Odpowiada to 0 g/1000kcal
Tłuszcz
Tłuszczu jest 0% w suchej masie, (min.% – maks.%). Odpowiada to 0 g/1000kcal
Dla zachowania dobrego zdrowia, psy aktywne będą wymagać więcej białka oraz tłuszczu, podobnie jak psy z obniżonym apetytem, ponieważ jest on nośnikiem smaku.
Węglowodany
Obliczona ilość węglowodanów wynosi 85.7% w s.m. (47% – 97.8%). Odpowiada to 274 g/1000kcal. Mimo że ilość węglowodanów w diecie psów jest częścią wielu sporów uważamy, że w karmie jest ich zbyt dużo.
Popiół
Zawartość popiołu to 10.9% w s.m. (6.5% – 15.2%). Jest to dość dużo co będzie skutkowało większym uczuciem sytości u psa.
Włókno
Zawartość włókna wynosi 3.5% (0% – 10.9%). Jest to optymalny poziom. Wpływa na maksymalną możliwą strawność karmy, która jest wysoka
Źródła i jakość białka
Nie mniej ważna jest jego wartość określona m.in. przez profil aminokwasowy i biodostępność.
Większość białka zwierzęcego pochodzi z podrobów, co oznacza, że będzie dostarczało Twojemu psu wszystkie niezbędne aminokwasy i miało wysoką wartość biologiczną.Natomiast biorąc pod uwagę niską zawartość białka zwierzęcego i fakt, że karma nie spełnia minimalnych zaleceń FEDIAF co do zawartości białka, uważamy, że karma może nie dostarczyć zadowalającej ilości niezbędnych aminokwasów egzogennych. Niska jakość białka to duże obciążenie organizmu szkodliwymi produktami przemiany materii (np. mocznik, kreatynina). Jest to szczególnie ważne w przypadku psów chorych (niewydolność nerek itp.), starszych lub na diecie.
Karma zawiera 5 źródeł, w tym 1 pochodzenia roślinnego.
Źródła tłuszczu
Karma nie zawiera dodanego tłuszczu zwierzęcego, co oznacza, że jedynym źródłem tłuszczu jest tłuszcz naturalnie występujący w mięsie i produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego.
Karma najprawdopodobniej zawiera bardzo małe ilości kwasów omega-3 DHA i EPA.
Energia
Energia metaboliczna (wg NRC2006a):
Rozkład energii ze składników odżywczych
Opis składników
Podroby
Serca
Wątroba
Źródło najwyższej jakości białek, witamin z grupy B, A i żelaza, w nadmiarze (5% i więcej) może szkodzić
Kaczka
Składnik o trudnej do ocenienia jakości (nie dotyczny półproduktów typu human-grade). Mogą się w nim znajdować wyłącznie produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego kategorii trzeciej, czyli nieprzeznaczonych dla ludzi (Rozporządzenie nr 68/2013), łącznie z piórami, dziobami, kopytami, łbami, jednak często są to całe tusze lub ich części, czyli pozostałości po oddzieleniu mięsa przeznaczonego dla ludzi. Składnik może być bogaty w wysokiej jakości białko pochodzące z mięsa i mięsnych kości, jak również zawierać białko niskiej jakości. Niższa jakość składnika będzie wpływała negatywnie na strawność białka i wchłanianie ważnych składników odżywczych, np. Tauryny, której niedobór prowadzi do chorób serca. Uważamy, że gdyby pod tym określeniem kryło się mięso, producent by to wyraźnie zaznaczył.
Wątroba kurczaka
(jak wątroba)
Jaja
Źródło pełnowartościowego białka, które posiada najwyższą wartość biologiczną. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy endo- i egzogenne o profilu uznawanym za wzorzec żywienia. Żółtko natomiast zawiera duże ilości tłuszczu, witamin, minerałów i cholesterolu.
Węglan wapnia
Trójpolifosforan sodu
Substancja chemiczna stosowana w środkach czystości, a w przemyśle spożywczym jako stabilizator i środek zatrzymujący wodę w mięsie, “konserwant” przedłużający świeżość mięsa. Są doniesienia, że stosowany w suchych karmach może zmniejszać osadzanie się płytki nazębnej. U psów powoduje zmniejszenie zawartości wapnia w kościach i żelaza w wątrobie, śledzionie i kościach, a także może wywoływać skórne reakcje alergiczne. Powinny go unikać zwierzęta z chorobą nerek i układu krążenia. W dużych ilościach może negatywnie wpływać na zdrowie układu moczowego, stężenia elektrolitów i innych makroskładników.
Olej lniany
Dobre źródło kwasów omega-6 i omega-3, jednak powinien być używany tylko w przypadku niedoborów (np. Problemy ze skórą i sierścią), najlepiej zewnętrznie. Dla zdrowego, dobrze odżywionego psa nie przyniesie wiele korzyści. Olei roślinnych powinno się unikać w diecie psa (a na pewno w diecie kota). Organizmy psów posiadają niewielkie zdolności do konwersji kwasu alfa-linolenowego (omega-3 ALA) pochodzenia roślinnego do form aktywnych – kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA) w wystarczającej ilości, a ich wykorzystanie jest obraczone produkcją szkodliwych związków (wolne rodniki itp. ), które powodują stany zapalne organizmu, nowotwory, choroby skóry. Oleje roślinne zawierają dużo kwasów omega-6, które już występują w wystarzająco dużych ilościach w mięsie zwierząt hodowlanych karmionych paszami (oprócz zwierząt hodowanych na wolnym wybiegu), w szczególności tych zawartych w karmach przemysłowych. Natomiast koty nie są w stanie ich przyswoić. Znacznie lepszym źródłem kwasów omega-3 będą zatem oleje rybne, np tran, olej z kryla, oraz niektóre oleje roślinne zawierające kwas omega-6 gamma-linolenowy (GLA), np. Olej z wiesiołka czy ogórecznika
Chlorek potasu